13 marca br. uczniowie klas 5,6,7 uczestniczyli w grze fabularnej na podstawie powieści młodzieżowej pt. „Peter Nimble i magiczne oczy”, która została przygotowana przez uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Żywcu. Wydarzenie miało miejsce w budynku Żywieckiej Biblioteki Samorządowej.
Uczennice, będące autorkami inicjatywy, biorą udział w olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”. Jest to pierwsza w Polsce olimpiada praktyczna, której celem jest rozwój umiejętności z zakresu zarządzania projektami u młodych ludzi, jest również inspiracją do aktywności społecznej. Ich zadaniem było zrealizowanie projektu społecznego, który odmieni na lepsze lokalne otoczenie.
Projekt „Z książką w dłoni” jest wydarzeniem kulturalnym organizowanym w Żywcu. Celem dziewczyn było przeprowadzenie gry terenowej dla młodszych kolegów i koleżanek ze szkół podstawowych, która zachęci ich do czytania książek.
Uczniowie zostali zaproszeni do magicznego świata niewidomego, dziesięcioletniego Peter’a. Na odważnych poszukiwaczy przygód czekały liczne zadania i zagadki. Młodzież z uśmiechem na twarzy brała udział w czekających na nich, różnorodnych wyzwaniach. Każde zadanie rozwijało inną umiejętność- począwszy od rozwiązywania szyfrów i krzyżówek, poprzez łamigłówki i próbowanie swoich umiejętności artystycznych, kończąc na tworzeniu pary plastelinowych oczu dla głównego bohatera. Napięty plan rozgrywki nie pozwalał na choćby chwilę nudy.
Zwieńczeniem gry było wspólne pamiątkowe zdjęcie na patio biblioteki. Każdy uczestnik otrzymał pamiątki, które zawsze będą przypominać o tej pięknej przygodzie. Ponadto grupa zwycięzców została nagrodzona książkami, do przeczytania których z pewnością zostali zachęceni. Przed powrotem do szkoły, każdy z uczniów rozwiązał krótką ankietę na temat czytelnictwa w Polsce oraz samej gry- odpowiedzi posłużą za wskazówki w przygotowywaniu następnych wydarzeń.
Licealistki mają nadzieję, że książka o niewidomym chłopcu skradła serca uczniów z naszej szkoły. Składają również serdeczne podziękowania i mają nadzieję, że ta gra była dopiero początkiem niezwykłej przygody z literaturą!
„Kreatywność jest największym darem ludzkiej inteligencji” – Ken Robinson
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie do udziału w projekcie „Z książką w dłoni”, za pomoc w odkrywaniu u nas tego, co najlepsze, za miłe chwile spędzone w Bibliotece Samorządowej.
Uczennicom z liceum życzymy dalszych sukcesów twórczych i szerokich perspektyw rozwoju.